Zanieczyszczenie powietrza skraca życie mieszkańców Delhi o siedem lat

2024-11-19 00:08:19(ost. akt: 2024-11-19 00:31:35)
Delhi, stolica Indii, zmaga się z najgorszym kryzysem zanieczyszczenia powietrza w tym roku. Gęsta, brązowa mgła spowiła miasto, zmuszając szkoły i biura do zamknięcia. Według raportów, jakość powietrza jest 30 razy gorsza niż bezpieczne normy.
Indeks jakości powietrza (AQI) w Delhi osiągnął niebezpieczny poziom – 484 według Centralnej Rady ds. Kontroli Zanieczyszczeń. W niektórych częściach miasta poziom zanieczyszczenia przekracza 30-krotność dopuszczalnych norm, donoszą media.

Smog w Delhi to zjawisko powracające każdej zimy. Oprócz emisji generowanych przez samochody, przemysł, budownictwo oraz palenie śmieci, znaczący wpływ na jakość powietrza mają pożary ściernisk w okolicznych stanach. Rolnicy wypalają resztki upraw, mimo że jest to praktyka zakazana. Tylko w ostatnich dniach satelity zarejestrowały 1334 takich pożarów.

Mimo licznych orzeczeń Sądu Najwyższego, władze Delhi i sąsiednich stanów odmawiają wziąć na siebie odpowiedzialność, twierdząc, że to rząd centralny musi podjąć zdecydowane działania.

Dla mieszkańców zanieczyszczenie stało się nieodłącznym elementem życia, jeszcze bardziej pogłębiającym społeczne nierówności. Jak donosi brytyjski dziennik The Guardian, koszt oczyszczacza powietrza przekracza trzymiesięczne zarobki najbiedniejszych mieszkańców Delhi

Eksperci podkreślają, że toksyczne powietrze skraca średnią długość życia mieszkańców Delhi o siedem lat.



Źródło: The Guardian