Rekordowe zwolnienia grupowe w Polsce, a może być gorzej

2024-10-28 14:07:34(ost. akt: 2024-10-28 14:15:13)

Autor zdjęcia: Pixabay

Wskaźniki dotyczące zwolnień grupowych nadal rosną, a eksperci alarmują, że ten trend może się jeszcze długo utrzymać. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w sierpniu kolejne 27 zakładów zadeklarowało zwolnienia grupowe – o pięć więcej niż miesiąc wcześniej i o siedem więcej niż przed rokiem. Do końca sierpnia aż 161 firm ogłosiło plany rozstania się z blisko 19,8 tys. pracowników, co oznacza najgorszy wynik od 2022 roku.

Zdaniem Roberta Lisickiego z Konfederacji Lewiatan, jest to sygnał, że niektóre sektory gospodarki nadal borykają się z trudnościami. Tymczasem Grzegorz Kuliś z Business Centre Club wskazuje, że sytuacja za naszą zachodnią granicą mocno wpływa na polski rynek pracy – Niemcy, główny partner handlowy Polski, zmaga się z recesją i spadkiem zamówień o 5,9 proc., co przekłada się na mniejszą liczbę zamówień w polskim przemyśle. Prognozy są pesymistyczne: przewiduje się, że w Niemczech bankructwo czeka nawet 20 tys. przedsiębiorstw, co może tylko pogłębić problemy polskich firm.

Różnice w skali zwolnień widać też na poziomie lokalnym. Jak pokazują badania przeprowadzone przez „Dziennik Gazetę Prawną” wśród Powiatowych Urzędów Pracy, regiony różnią się skalą problemu. Przykładowo, w Łodzi osiem zakładów zapowiedziało zwolnienie łącznie 1360 pracowników, z czego znaczną część stanowi firma Beko Poland Manufacturing, która planuje pożegnać się z 1093 pracownikami w 2025 roku. Dla porównania, w poprzednim roku liczba zakładów ogłaszających zwolnienia była taka sama, ale dotyczyła mniejszej liczby pracowników – 979 osób.

Podobnie niepokojąca sytuacja panuje w Zielonej Górze, gdzie odnotowano 25-procentowy wzrost zwolnień rok do roku, a także w Warszawie, gdzie 39 firm zgłosiło plany zwolnień obejmujących prawie 5,8 tys. osób. Są także regiony, takie jak Szczecin, gdzie problem zwolnień grupowych pojawił się po raz pierwszy od dłuższego czasu.

mat. DGP; NCzas / opr. Hałabała