Kryzys na Kubie: Huragan Oscar i przerwy w dostawach prądu

2024-10-20 23:24:55(ost. akt: 2024-10-20 23:30:31)

Autor zdjęcia: PAP/EPA/Ernesto Mastrascusa

Kuba zmaga się z poważnym kryzysem energetycznym po awarii głównej elektrowni, która od piątku pozbawiła prądu 10 milionów mieszkańców. Władze zapowiadają, że dostawy zostaną przywrócone do poniedziałku, jednak nadciągający huragan Oscar, może jeszcze bardziej pogorszyć sytuację.
Rząd Kuby zapowiedział, że do poniedziałku przywróci dostawy energii elektrycznej w większości kraju, w miarę jak zbliża się huragan Oscar kategorii 1. W piątek doszło do awarii głównej elektrowni na wyspie, która pozbawiła dostępu prądu około 10 milionów mieszkańców. Chociaż w sobotę dostawy zostały częściowo przywrócone, w nocy ponownie nastąpiła awaria.

Minister energii Vicente de la O Levy zapewnił, że większość osób odzyska prąd do poniedziałkowego wieczoru, a pełne przywrócenie dostaw przewidziano na wtorek. Tymczasem Kuba przygotowuje się na nadejście huraganu, który ma dotrzeć do wyspy w niedzielne popołudnie, powodując niebezpieczne wiatry, powodzie i osuwiska.

Z powodu przerw w dostawach prądu życie wielu Kubańczyków stało się trudne. Brak klimatyzacji i wentylatorów sprawia, że jedzenie w lodówkach gnije, a mieszkańcy są zmuszeni gotować na drewnie. Brak wody z powodu zależności od pomp elektrycznych dodatkowo pogłębia kryzys.

Sytuacja jest szczególnie napięta, ponieważ szkoły i firmy są zamknięte, a szpitale obawiają się dalszych zakłóceń w funkcjonowaniu. Obawy wzbudza również możliwość, że huragan jeszcze bardziej uszkodzi już i tak wątłą infrastrukturę energetyczną Kuby.

Prezydent Miguel Diaz-Canel w sobotę poinformował, że władze na wschodzie wyspy podejmują wszelkie możliwe kroki, aby chronić mieszkańców i zasoby. Rząd kubański oskarżył embargo USA o utrudnianie dostaw kluczowych części i paliwa, co utrudnia modernizację energetyki. Kuba również odczuwa zmniejszone dostawy paliwa z Wenezueli, co pogłębia kryzys energetyczny.

Długotrwałe przerwy w dostawach prądu budzą niepokoje społeczne. Cierpliwość Kubańczyków jest na wyczerpaniu, a niektórzy mieszkańcy, jak Eloy Fon z Hawany, otwarcie wyrażają swoją frustrację wobec rządu. W przeszłości takie sytuacje prowadziły do protestów, co staje się coraz większym zagrożeniem dla władzy w kraju.


Źródło: BBC