Historyczna wymiana więźniów. Koordynator służb specjalnych przedstawi informacje na posiedzeniu rządu

2024-08-06 12:33:44(ost. akt: 2024-08-06 12:35:08)

Autor zdjęcia: Tomasz Siemoniak Fot. PAP/Marcin Obara

Na posiedzeniu rządu koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak ma przedstawić ministrom poufne informacje o udziale Polski w wymianie więźniów między USA a Rosją.
Informacja koordynatora służb specjalnych dotycząca udziału Rzeczypospolitej Polskiej w wymianie więźniów pomiędzy Stanami Zjednoczonymi Ameryki a Federacją Rosyjską o klauzuli poufne znalazła się w dzisiejszym porządku obrad Rady Ministrów. Posiedzenie rozpoczęło się o godz. 11.00.

Do największej od czasów zimnej wojny wymiany więźniów Rosji i krajów Zachodu doszło 1 sierpnia w Ankarze. Operacja objęła 24 osoby, które przebywały w więzieniach w siedmiu krajach, w tym w Polsce, oraz dwoje dzieci. Jak poinformowały tureckie władze, 10 osób, w tym dwie nieletnie, relokowano do Rosji, 13 do Niemiec i 3 do USA. Wymianą zostały objęte osoby odbywające kary więzienia w USA, Niemczech, Polsce, Słowenii, Norwegii, Rosji i na Białorusi.

O polskim udziale w operacji poinformował tego samego dnia premier Donald Tusk.

"Zakończyła się operacja wymiany więźniów, dzięki której Rosję opuścili bohaterowie rosyjskiej opozycji oraz obywatele państw NATO; akcja była możliwa dzięki zaangażowaniu naszego państwa, dziękuję prezydentowi i służbom za wzorową współpracę" – napisał w serwisie X.

Polskie władze zaakceptowały prośbę władz USA, aby włączyć do wymiany aresztowanego w Polsce w 2022 r. Pawła Rubcowa, oficera rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Rubcow podawał się za dziennikarza hiszpańskiego i używał nazwiska Pablo Gonzalez. Miał wykorzystywać status dziennikarza do zbierania informacji na Ukrainie dla rosyjskich służb specjalnych, jego celem było też zdobycie zaufania opozycjonistów rosyjskich. (PAP)

kno/