Codzienność życia podczas Powstania Warszawskiego pokazana na wystawie "63 Dni Wolności"
2024-07-29 21:29:24(ost. akt: 2024-07-29 21:30:50)
Z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego, w poniedziałek odbyło się otwarcie wystawy "63 Dni Wolności". "Staramy się zapamiętać wspomnienia powstańców, aby inni mogli poznawać ich i historie Powstania Warszawskiego" - mówiła Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.
W poniedziałek, 29 lipca na dziedzińcu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego odbyło się otwarcie wystawy pt. "63 Dni Wolności" zorganizowanej z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. Na wystawie zaprezentowano kilkanaście plansz z fotografiami z czasów Powstania Warszawskiego. Tematem fotografii jest codzienność życia podczas powstania, a ich autorami są Prasowi Sprawozdawcy Wojenni, którzy dokumentowali na gorąco przebieg walk i codzienne życie mieszkańców wyzwolonych dzielnic miasta. Dzięki temu, odwiedzający będą mogli zobaczyć zdjęcia m.in.: Andrzeja Ancuty "Kiera", Eugeniusza Lokajskiego "Broka", Tadeusza Bukowskiego "Bończy" oraz fotoreportera o pseudonimie "Topór".
"Ta wystawa jest wyjątkowa, ponieważ ona nie opowiada o walkach ulicznych o bombardowaniu. Ona opowiada o dniu codziennym podczas Powstania Warszawskiego. O tym też musimy pamiętać, tak jak pamiętać należy o ludności cywilnej Warszawy, o czym tak bardzo nam przypomina, z dużą dozą emocji i wzruszeń Pani Wanda Traczyk-Stawska" - powiedziała Kaznowska.
"Już za kilka dni będziemy świadkami obchodów 80. rocznicy szczególnych wydarzeń dla Warszawy, Mazowsza, ale też całej Polski - wybuchu największej akcji zbrojnej w okupowanej Europie, czyli Powstania Warszawskiego". "Chcemy dzisiaj w symboliczny sposób oddać hołd bohaterom walczącym za naszą wolność i wolność młodego pokolenia, które będzie kształtowało naszą przyszłość" - mówił na konferencji prasowej poświęconej otwarciu wystawy wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski.
"Wolność, godność i prawa człowieka to wartości, które nigdy nie mogą być kwestionowane. Doświadczenia lat poprzednich pokazują, że niestety, nie zawsze tak jest i w wielu miejscach na świecie wciąż trwa walka o podstawowe prawa każdego człowieka" - powiedział Frankowski.
Biorąc pod uwagę szczególny czas rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i walk o wolność, wojewoda mazowiecki nawiązał również do obecnej sytuacji w Ukrainie, mówiąc "chociaż dzisiaj kolejne pokolenia Polaków żyją w wolnej Polsce i Unii Europejskiej, to od zakończenia II wojny światowej minęło zaledwie 79 lat". "Nic nie jest dane raz na zawsze. Boleśnie pokazuje to to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, czyli wojna w Ukrainie".
Jak poinformował, "arkady oraz dziedziniec Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, który też jest siedzibą Prezydenta m.st. Warszawy, staną się przestrzenią do prezentacji ważnych kart z historii naszego kraju". Wyjaśnił, że w arkadach będzie można zobaczyć tło historyczne oraz przebieg Powstania Warszawskiego, a na dziedzińcu sceny z codziennego życia powstańczej Warszawy.
"To jest miejsce, w którym od samego początku chciałem, abyśmy mówili o sprawach ważnych dla Warszawy i Mazowsza" – podkreślił Frankowski, dziękując również dyrekcji Muzeum Powstania Warszawskiego i Stowarzyszeniu Warszawa 44 za tę inicjatywę oraz przygotowanie wystawy. Ekspozycję będzie można oglądać do 16 września.
Obecny na wydarzeniu, poseł Parlamentu Europejskiego Andrzej Halicki, również wspomniał "budujemy świadomość i pielęgnujemy ją. 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, to moment szczególny. Myślę, że na Warszawę, na to niepokonane miasto patrzą oczy, dzisiaj coraz częściej, całego świata. Po całej Europie, po całym świecie rozchodzą się informacje jak ważny to był moment dla naszej tożsamości". "Tę tożsamość i tę świadomość będziemy budować także w Parlamencie Europejskim, dlatego na koniec obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 października ta wystawa, będzie wystawiona w holu głównym Parlamentu Europejskiego i będzie dostępna wszystkim europarlamentarzystom, gościom. Będziemy mówić o Powstaniu Warszawskim w Parlamencie Europejskim" - dodał Halicki.
Od 1 do 4 sierpnia w godzinach wieczornych na elewacji budynku Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego będzie wyświetlany znak Polski Walczącej. 1 sierpnia o godz. 17, czyli w Godzinę "W" zostaną uruchomione syreny.
PAP/red
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez