Moskwa pod wodą: skutki megadeszczu w stolicy Rosji

2024-06-14 12:13:41(ost. akt: 2024-06-14 12:19:04)

Autor zdjęcia: zrzut ekranu / x

W ostatnich dniach Moskwa stała się areną niezwykłych zjawisk atmosferycznych, które wywróciły życie mieszkańców stolicy do góry nogami.
W ostatnich dniach Moskwa stała się areną niezwykłych zjawisk atmosferycznych, które wywróciły życie mieszkańców stolicy do góry nogami. Gwałtowne burze i potężne ulewy spowodowały poważne zalanie ulic i infrastruktury miasta, wywołując ogromne wyzwanie dla służb miejskich i mieszkańców.

Według doniesień kremlowskiej agencji prasowej RIA Novosti, na niektórych obszarach Moskwy w ciągu kilku godzin spadło więcej deszczu niż normalnie w całym miesiącu. Obrazki zalanego miasta, podtopionych centrów handlowych i pasażerów próbujących przebić się przez podtopione ulice szybko rozprzestrzeniły się w mediach społecznościowych, rzucając światło na dramatyczny stan rzeczy.

Ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe, służby miejskie pracują w trybie intensywnym. Osoby odpowiedzialne, personel operacyjny i konserwacyjny pełnią dyżury przez całą dobę” — przekazał Piotr Biriukow, zastępca burmistrza Moskwy.

Reakcja na kryzys nie ogranicza się tylko do reagowania na już zaistniałe sytuacje. Z powodu powodzi zamknięto niektóre główne arterie miasta, co utrudniło normalne funkcjonowanie ruchu miejskiego.

Niestety, sytuacja może się jeszcze pogorszyć. Rosyjskie służby meteorologiczne ostrzegają przed kolejnym frontem burzowym, który ma dotrzeć nad miasto wieczorem i w nocy. Warunki te są określane jako „megadeszcz”, co sugeruje, że nadchodzące opady mogą być jeszcze bardziej intensywne niż te, które dotknęły miasto wcześniej.

„W nadchodzących godzinach zła pogoda osłabnie, ale na radarach pogodowych wyraźnie widać kolejną falę, której front przecina linię Kaługa-Tuła i zmierza w kierunku Moskwy” — informują rosyjscy meteorolodzy.

Prognozy meteorologiczne wskazują, że w ciągu kolejnych kilku godzin nad Moskwą spadnie kolejna porcja „megadeszczu” o sile 30 milimetrów na metr kwadratowy, co może dalej pogorszyć sytuację powodziową w stolicy.

Obecna sytuacja pogodowa pozostaje wyjątkowo trudnym wyzwaniem zarówno dla ludzi, jak i dla infrastruktury miejskiej.


żródło: wp.pl, onet.pl


bm