PGNiG chce żeby Polska przedsiębiorcza zbankrutowała?

2024-05-28 10:16:18(ost. akt: 2024-05-28 11:43:21)

Autor zdjęcia: PAP

W styczniu 2024 roku niewielka firma otrzymała rachunek za gaz na kwotę 45 tysięcy złotych. Przedstawicielka firmy była zszokowana: "Myślałam, że zera mi się mieszają".
Od kwietnia TVN24 relacjonuje historie firm borykających się z ogromnymi rachunkami za gaz. PGNiG, gigant gazowy, nie proponuje alternatywnych rozwiązań, sugerując jedynie konsolidację.

Nieopłacalne propozycje PGNiG


Choć PGNiG obiecało przedstawić mleczarni nową ofertę, nadal była ona niekorzystna. - "Niższa cena za gaz wymaga od nas zużycia około 28 tysięcy kilowatogodzin miesięcznie. W przeciwnym razie płacimy karę 24 groszy za każdą niewykorzystaną kilowatogodzinę. To zdecydowanie za dużo" - podkreśla prezes spółdzielni. "Nawet po zmniejszeniu wymaganego wolumenu do 15 tysięcy kilowatogodzin, cena wzrosła do 75 groszy za kilowatogodzinę, co nie rozwiązuje problemu".

Szokujący rachunek 45 tysięcy złotych


Podobne problemy ma firma Nova Market z Jeleniej Góry, która otrzymała rachunek na 45 tysięcy złotych. - "Jak zobaczyłam ten rachunek, to myślałam, że zera mi się mieszają. Nie prowadzimy huty szkła, a małą rodzinną firmę" - zaznaczyła Małgorzata Piekarz z Nova Market. Firma obniżyła zużycie gazu, co doprowadziło do narzekań klientów na zimno w pomieszczeniach. Mimo to, kolejny rachunek wyniósł 32 tysiące złotych, a w marcu, gdy zrobiło się cieplej, opiewał na kilka tysięcy złotych.

PGNiG odmawia renegocjacji umowy


Pomimo złożonej reklamacji, PGNiG jej nie uznało, argumentując, że umowa została podpisana dobrowolnie i nie podlega renegocjacji. Jako alternatywę, firma proponuje konsolidację, wymagając wykazu środków trwałych od przedsiębiorstwa. - "Odpowiadamy całym majątkiem osobistym. Dlaczego mamy dawać komuś majątek po tylu latach na tacy?" - pyta Piekarz.

PGNiG odpowiada na krytykę


PGNiG w kwietniu oświadczyło, że jest otwarte na dialog i przedstawienie korzystniejszych ofert klientom. Konsolidacja, zdaniem PGNiG, to standardowa procedura, mająca na celu ocenę kondycji finansowej klienta i poziomu ryzyka, które ponosi spółka.

Komentarz Wiceministra Klimatu

Miłosz Motyka, wiceminister klimatu, skomentował sytuację mleczarni w Łużnej. - "Spółka PGNiG Obrót Detaliczny to największa firma w Polsce, której działalność skupia się na dystrybucji gazu. Bez wątpienia, mając na uwadze specyfikę działań na rynku, to właśnie ta spółka, będąca pod kontrolą Skarbu Państwa, powinna w pierwszej kolejności skupić się na ochronie interesów odbiorców" - podkreślił w rozmowie z TVN24.

Obecne problemy małych firm pokazują, jak drastycznie wzrost cen gazu może wpłynąć na ich funkcjonowanie. Pomimo obietnic PGNiG, wiele przedsiębiorstw nadal nie znajduje satysfakcjonujących rozwiązań i zmaga się z niebotycznymi rachunkami.


źródło: money.pl