Japonia/ Nie żyje znany z memów "pieseł" Kabosu

2024-05-24 21:39:00(ost. akt: 2024-05-24 21:40:52)

Autor zdjęcia: instagram

O śmierci Kabosu - sunią rasy shiba inu, której wizerunek zainspirował popularne memy znane pod nazwą "pieseł" - poinformowała w piątek jego właścicielka.
"(Kabosu) odeszła spokojnie, jakby zasnęła, gdy ją głaskałam" - napisała Atsuko Sato na swoim blogu, dziękując fanom czworonoga, którego przygarnęła ze schroniska jako szczeniaka.

"Myślę, że była najszczęśliwszym psem na świecie. A ja byłam najszczęśliwszą właścicielką" - dodała 62-letnia Sato.

Kabosu stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych zwierząt w internecie, kiedy jej zdjęcie z 2010 roku, na którym pozuje z założonymi łapami i pytającym wyrazem pyszczka, rozprzestrzeniło się na takich portalach jak Reddit, Tumblr czy 4Chan. Mem przedstawia Kabosu otoczoną kolorowymi tekstami pisanymi przy użyciu fontu Comic Sans, wśród których często pojawia się słowo "wow".

W 2013 roku mem ze słynnym shiba inu stał się także znakiem graficznym kryptowaluty Dogecoin.

W ostatnich latach Kabosu zmagała się z chorobami. W 2022 r. zdiagnozowano u niej białaczkę i zapalenie wątroby. Przed Bożym Narodzeniem Sato poinformowała, że Kabosu przestała jeść i pić, ale po kilku dniach i po przyjęciu antybiotyków odzyskała apetyt.

W 2022 roku Kabosu stała się twarzą internetowego ruchu wspierającego Ukrainę i walczącego z rosyjską dezinformacją - North Atlantic Fellas Organization, w skrócie NAFO, który swoją nazwą nawiązuje do Sojuszu Północnoatlantyckiego, NATO.

W zeszłym roku Kabosu została uhonorowana pomnikiem w swoim rodzinnym w mieście Sakura w prefekturze Chiba.

"Kobosu naprawdę nauczyła mnie, że życie jest pełne niespodzianek. Nigdy nie wiesz, co się wydarzy dalej" - powiedziała w kwietniu Sato ze śpiącym "piesełem" w wózeczku w rozmowie z agencją AFP.

PAP/red