Od asystenta do wielkiego twórcy. George Lucas skończył 80 lat

2024-05-15 15:24:21(ost. akt: 2024-05-15 15:30:12)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do artykułu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do artykułu

Autor zdjęcia: PAP

Mimo ograniczonej liczby filmów w swoim dorobku (jako reżyser zaledwie sześciu pełnometrażowych produkcji), George Lucas zdobył uznanie na całym świecie, stając się istotnym twórcą kultury popularnej. Z okazji jego 80. urodzin Interia przypomina nie tylko "Gwiezdne Wojny", ale także inne dzieła, które zasłużenie przyniosły mu sławę.
Po ukończeniu studiów na wydziale reżyserii Uniwersytetu Południowej Kalifornii, Lucas przez pewien czas pracował jako asystent innych filmowców. Dzięki otrzymanemu stypendium miał okazję pracować przy musicalu Francisa Forda Coppoli "Tęcza Finiana" (1968).

To właśnie tam Coppola zauważył potencjał młodego talentu, co zaowocowało założeniem przez nich w 1969 roku studia "American Zoetrope". To właśnie w tym środowisku powstał debiutancki film Lucasa, "THX-1138" (1971), oparty na jego wcześniejszym krótkometrażowym dziele "Elektroniczny labirynt: THX 1138 4EB" (1967). Choć produkcja nie odniosła spektakularnego sukcesu finansowego, była wyrazem zainteresowań, które Lucas kontynuował w kolejnych projektach, eksplorując tematykę postępu technologicznego i fantastyki.

Już w 1971 roku George Lucas założył własne niezależne studio filmowe, Lucasfilm Ltd., które wkrótce stało się jednym z kluczowych graczy na rynku filmowym. Obecnie kontrolę nad nim sprawuje The Walt Disney Company, która w 2012 roku nabyła firmę za około 4 miliardy dolarów.

"THX-1138" (1971) ukazał świat pod kontrolą maszyn, gdzie ludzkość została zdepersonalizowana i pozbawiona uczuć oraz indywidualności. Świat przedstawiony przypomina totalitarne państwo, gdzie każdy człowiek jest jedynie trybikiem w maszynie. Bohaterowie główni decydują się jednak na odstąpienie od przyjmowania obowiązkowych leków, co daje im szansę na odkrycie prawdziwych emocji.

Kolejnym istotnym dziełem w karierze Lucasa było "Amerykańskie graffiti" (1973), przedstawiające nostalgiczny obraz grupy szkolnych przyjaciół stojących przed wyzwaniami dorosłości. Bohaterowie idealizują swoją przeszłość, wspominając z sentymentem swoje dzieciństwo.

Warto również podkreślić, że to George Lucas jest twórcą postaci Indiany Jonesa (Harrison Ford) - kultowego bohatera filmów przygodowych w reżyserii Stevena Spielberga.

Pomimo że fabuła "Gwiezdnych Wojen" nie wyróżnia się oryginalnością, sięgając do znanych motywów z mitologii, baśni i powieści przygodowych, seria ta stała się ikoną kultury popularnej. Lucas zainspirował się również dorobkiem innych artystów, szczególnie widocznym w scenach walk na miecze świetlne, inspirowanych japońskim filmem "Ukryta forteca" (1958) Akiry Kurosawy. Kluczem do sukcesu sagi o "gwiezdnych wojnach" jest nie tylko atrakcyjna forma, lecz także skomplikowana fabuła poruszająca tematy dojrzewania, rodziny, miłości i siły przyjaźni.

George Lucas niewątpliwie wpłynął na wyobraźnię masową, stając się jednym z najważniejszych reżyserów na świecie. Jego prace są nadal cenione i inspirują kolejne pokolenia twórców, nawet jeśli nie zawsze powstają udane dzieła osadzone w "gwiezdnym" uniwersum. Lucas zrewolucjonizował kino science fiction i można śmiało powiedzieć, że bez niego współczesna kinematografia nie miałaby takiego wyglądu. Dodatkowo, reżyser zostanie uhonorowany Złotą Palmą za całokształt swoich osiągnięć artystycznych podczas ceremonii zamknięcia tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego w Cannes. Dziś więc warto powtórzyć słowa - "Niech moc będzie z Tobą, Panie Lucas!"

źródło: interia.film.pl