Kim była Klaudia, ofiara migranta z Wenezueli

2025-07-01 21:35:02(ost. akt: 2025-07-01 21:39:45)

Autor zdjęcia: UMK

Dwa tygodnie walki o życie i tragiczny finał – doktorantka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, zaatakowana w nocy z 11 na 12 czerwca w parku Glazja, zmarła 27 czerwca w toruńskim szpitalu. Sprawca, 19-letni obywatel Wenezueli, już usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa; po sekcji zwłok śledczy zamierzają go zaostrzyć do zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem.

Noc grozy na skraju starówki


Około godziny 1.00 Klaudia wracała z pracy w barze na starówce. W parku Glazja dopadł ją 19-latek – według prokuratury zadał ofierze kilkanaście pchnięć ostrym narzędziem w głowę, szyję i klatkę piersiową; media lokalne dodają, że mężczyzna próbował ją oślepić śrubokrętem, a napaść miała podłoże seksualne. Krzyki kobiety usłyszał jeden z mieszkańców pobliskiego bloku – jego interwencja spłoszyła napastnika i uratowała Klaudii życie na kolejne kilkanaście dni.

Pościg, zatrzymanie i pierwsze zarzuty


Sprawca uciekł, ale w niespełna godzinę został namierzony przez policję: miał 1,2 promila alkoholu we krwi. Prokuratura Rejonowa Toruń Wschód postawiła mu zarzut usiłowania zabójstwa, który po śmierci ofiary zostanie zmieniony. 19-latek – w Polsce od lutego, początkowo legalnie, później już bez ważnego tytułu pobytowego – trafił na trzy miesiące do aresztu. Grozi mu dożywocie.

Kim była Klaudia


Ofiara tragedii pochodziła z Torunia. Po licencjacie z filologii angielskiej rozpoczęła w październiku 2024 r. doktorat z językoznawstwa na UMK. W ubiegłym roku poprowadziła seminarium na Hong Kong Polytechnic University, a środowisko akademickie określa ją jako „wybitnie uzdolnioną młodą badaczkę”. Uczelnia ogłosiła żałobę, a studenci i wykładowcy zapowiadają zbiórkę pieniędzy na fundusz jej pamięci.

Toruń w żałobie, politycy i mieszkańcy reagują


Na miejscu napaści płoną znicze; w sieci pojawiły się setki wpisów z hasztagiem #AniJednejWięcej. Poseł PiS Joanna Lichocka upubliczniła w mediach społecznościowych zdjęcie Klaudii, pytając: „Gdzie jesteście, celebryci?”, i skrytykowała „informacyjną blokadę” wokół sprawy. Równocześnie władze miasta zapowiedziały przegląd oświetlenia i monitoringu w parkach, a prezydent Torunia zwołał sztab z udziałem policji i straży miejskiej.

Śledztwo: sekcja zwłok i opinie biegłych


Sekcja zwłok ma ustalić dokładną przyczynę śmierci oraz potwierdzić rodzaj obrażeń – od jej wyników zależy nowa kwalifikacja prawna czynu. Prokuratura zamierza również zbadać poczytalność podejrzanego. W sprawie przesłuchano już ponad dwudziestu świadków, zabezpieczono nagrania z monitoringu i ślady biologiczne.

Co dalej?


• Prokuratura Okręgowa w Toruniu przedstawi rozszerzony akt oskarżenia najpóźniej w sierpniu.
• UMK przygotowuje akademicką uroczystość upamiętniającą Klaudię.
• Miasto ma do września przedstawić plan poprawy bezpieczeństwa w parkach i wokół kampusów.

Wstrząsająca zbrodnia i śmierć 24-letniej naukowczyni wywołały dyskusję o kontroli nielegalnej migracji, bezpieczeństwie kobiet po zmroku i jakości nadzoru miejskiego. Śledczy i samorządowcy stoją teraz przed podwójnym wyzwaniem: wyjaśnić każdy szczegół tragedii i zapobiec kolejnym takim atakom.

krasnal.info