Lidl ustępuje, Gietrzwałd zwycięża – Braun ogłasza „cud” i mobilizuje Warmiię przed 150-leciem objawień
2025-07-01 21:16:18(ost. akt: 2025-07-01 21:18:58)
Wytyczone pod centrum logistyczne Lidla tereny w Gietrzwałdzie pozostaną puste: niemiecki koncern oficjalnie wycofał inwestycję, a Konfederacja Korony Polskiej ogłosiła sukces w obronie maryjnego sanktuarium. Grzegorz Braun i posłowie jego formacji zapowiadają, że to dopiero początek – przed 150. rocznicą objawień miejscowość ma dostać rangę narodowego sanktuarium i potężny zastrzyk infrastrukturalny.
Konferencja na Warmii: politycy Korony ogłaszają zwycięstwo
1 lipca na placu przed bazyliką gietrzwałdzką pojawili się posłowie Grzegorz Braun, Włodzimierz Skalik i Sławomir Zawiślak wraz z Romanem Fritzem. To tam, gdzie przed dwoma laty ruszyły pikiety przeciwko centrum dystrybucyjnemu Lidla, dowiedzieliśmy się, że inwestor odstąpił od budowy. – Gietrzwałd obroniony przed dewastacją pejzażu duchowego i przyrodniczego – podsumował Braun, przekonując, że hasło „Gietrzwałd to nie śmietnik” zyskało realne pokrycie.
Jak upadł projekt Lidla
Protesty rozpoczęły się w maju 2023 r., gdy ogłoszono plany magazynu niespełna kilometr od bazyliki. Rok później wojewoda cofnął pozwolenie, ale inwestor odzyskał „zielone światło” w odwołaniach administracyjnych. Przełom nastąpił na początku czerwca 2025 r., gdy Lidl – powołując się na problemy logistyczne – wysłał mediom lakoniczne oświadczenie o rezygnacji z budowy. Ta decyzja stała się fundamentem wtorkowego ogłoszenia „cudu” przez polityków Korony.
Kierunek: jubileusz 1877-2027
Wraz z wycofaniem inwestora parlamentarzyści zmienili nazwę swojego sejmowego gremium: zespół, który dotąd bronił Gietrzwałdu, od lipca pracuje już nad obchodami 150. rocznicy objawień maryjnych. – Musimy przygotować się na pielgrzymkowy boom – setki, a nawet tysiące wiernych dziennie – argumentował poseł Skalik. Infrastruktura hotelowa, gastronomiczna i drogowa ma być priorytetem, podobnie jak kampania promocyjna Warmii.
Sanktuarium Narodowe i filmowa promocja
Braun wystąpił też z apelem do episkopatu o nadanie bazylice tytułu Sanktuarium Narodowego – wskazując, że Gietrzwałd to jedyne w Polsce miejsce uznanych objawień maryjnych. Jako dowód rosnącego zainteresowania przypomniał swój film „Gietrzwałd 1877. Wojna Światów”, który – jak twierdzi – obejrzało ponad milion widzów i który ma zachęcać kolejne osoby do przyjazdu na Warmię.
Następne kroki: apel do Kościoła, biznesu i samorządów
Ogólnopolski Komitet Obrony Gietrzwałdu nie kończy działalności: politycy zapowiadają lobbing za państwowymi i kościelnymi środkami na przebudowę dróg dojazdowych, rozbudowę parkingów oraz podniesienie standardu miejsc noclegowych. – Potrzebny jest scenariusz pozytywny; skoro obroniliśmy sanktuarium, teraz je rozwińmy – podsumował Braun. Nadchodzące miesiące pokażą, czy duchowe zwycięstwo przełoży się na konkretne inwestycje i czy jubileusz 2027 r. faktycznie uczyni Gietrzwałd „polską Fatimą”.
krasnal.info
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez