Powstał rezerwat przyrody im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

2025-05-14 20:24:38(ost. akt: 2025-05-14 20:25:52)

Autor zdjęcia: gov

Leśna Ostoja koło Promna (wielkopolskie) została setnym rezerwatem przyrody w ramach inicjatywy realizowanej przez Lasy Państwowe. Resort klimatu poinformował, że nadano mu imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nowy rezerwat ma 55 ha.
Rezerwat porastają jedne z najmniej zmienionych przez człowieka lasów w regionie - przekazało w środę ministerstwo. "Rośnie tam wiele ponad 160-letnich drzew, a nawet starsze okazy. Na terenie nowego rezerwatu występują liczne, chronione płazy i gady, ponad 40 ptaków lęgowych. To miejsce jest także ostoją dla nietoperzy, wilka czy orzesznicy leszczynowej. Powierzchnia chroniona wynosząca ponad 55 hektarów" - wyjaśniono.

Nazwa nowego rezerwatu związana jest z aukcją na rzecz 33. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. "Zwyciężczyni aukcji wsparła WOŚP kwotą 10 tysięcy złotych i stała się matką chrzestną setnego nowego rezerwatu utworzonego z okazji 100 lat Lasów Państwowych" - przekazano.

W wydarzeniu z tym związanym brali udział marszałek Sejmu Szymon Hołownia, a także kierownictwo resortu klimatu i środowiska - minister Paulina Hennig-Kloska oraz wiceminister Mikołaj Dorożała.

"Ten las ma już historię ponad 160-letnią. Powstał z procesów naturalnych. Jest to dorobek paru pokoleń, a jego utrata byłaby utratą na wiele kolejnych. Chcemy pozostawić go nie tylko naszym dzieciom i wnukom, ale także wielu przyszłym pokoleniom" - podkreśliła szefowa MKiŚ, cytowana w komunikacie.

Hennig-Kloska dodała, że zwiększanie ochrony najcenniejszych terenów przyrodniczych jest jedną z głównych inicjatyw ministerstwa. Wskazała, że za rządów poprzedników powstało jedynie 36 rezerwatów. "A w ciągu 12 miesięcy my utworzyliśmy 100" - podkreśliła.

Minister powiedziała, że w regionalnych dyrekcjach ochrony środowiska trwają prace nad powstaniem kolejnych rezerwatów przyrody.

Resort klimatu i środowiska podkreślił, że nowe rezerwaty powstające w ramach inicjatywy LP powstają na obszarach, gdzie występują wyjątkowe walory przyrodnicze. Chronią m.in. torfowiska, lasy bagienne i naturalne kompleksy leśne. "Wśród nich znalazły się takie perełki jak wielogatunkowe lasy liściaste w Beskidzie Sądeckim, wąwozy leśne w Górach Świętokrzyskich, relikty borów jodłowych oraz unikalne bory sosnowe w centralnej Polsce" - wskazano.

Ministerstwo zauważa ponadto, że rezerwaty to również odpowiedź na wyzwania klimatyczne, ponieważ zatrzymują wodę, ograniczają skutki powodzi i chronią bioróżnorodność. Przywołano przykład powstania rezerwatu transgranicznego na granicy z Czechami.

Obecnie trwają prace nad powołaniem - pierwszego od 24 lat - nowego parku narodowego w Dolinie Dolnej Odry. W pierwszym etapie Park Narodowy Doliny Dolnej Odry ma powstać na terenie gmin: Widuchowa, Kołbaskowo i Szczecin. W Polsce funkcjonują obecnie 23 parki narodowe, które zajmują ok. 1 proc. powierzchni kraju.

Na początku kwietnia zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych Jerzy Fijas informował, że do 2030 r. ma trwać proces zmierzający do objęcia większą ochroną 17 proc. obszarów leśnych.

Lasy Państwowe w listopadzie ub.r. podczas drugiej edycji Ogólnopolskiej Narady o Lasach przedstawiły propozycję objęcia większą ochroną 17 proc. terenów leśnych znajdujących się w zarządzie gospodarstwa. Plan zakłada podział tych obszarów na dwie kategorie. W grupie I wskazano ponad 564 tys. ha (7,9 proc.) lasów, które byłyby objęte całkowitą ochroną; byłby one również wyłączone całkowicie z pozyskania drewna. W grupie II miałoby się znaleźć ponad 647 tys. ha (9,1 proc.); tereny te również byłyby objęte ochroną, ale miałaby być tam prowadzona zmodyfikowana gospodarka leśna.

Na powierzchnię szczególnie chronionych lasów składać się mają Nadleśnictwa Puszczańskie, lasy wyznaczone w moratorium leśnym resortu klimatu i środowiska, lasy wokół dużych aglomeracji, lasy na stromych stokach (powyżej 30 stopni nachylenia), lasy zaproponowane do ochrony rezerwatowej - w ramach projektu "100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych" - oraz starolasy, czyli wybrane obszary z dobrze zachowanym ekosystemem leśnym i ze starymi drzewami, w przypadku sosny - starszymi niż 120 lat.

PAP/red.