W centrum Łodzi powstała Biała Kamienica nawiązująca do XIX-wiecznego stylu wielkomiejskiego
2025-04-17 08:40:43(ost. akt: 2025-04-17 08:50:03)
W ścisłym centrum Łodzi ukończono Białą Kamienicę; zaprojektowany przez prof. Roberta Sobańskiego z łódzkiej ASP budynek to nowoczesna interpretacja tradycyjnej kamienicy wielkomiejskiej z jej charakterystycznymi detalami. Jako główny motyw zdobniczy architekt wykorzystał rozetę.
Dwa lata czekali łodzianie na ukończenie Białej Kamienicy, budowanej u zbiegu ulic Zachodniej i Więckowskiego. W Łodzi XX-lecia międzywojennego było to miejsce prestiżowe i eleganckie, ale powojenne przebudowy, m.in. wyburzanie frontów kamienic przy zachowaniu mniej efektownych oficyn, w dużej mierze pozbawiły je uroku. Stąd duże zainteresowanie inwestycją, która miała nawiązywać do historycznego charakteru Łodzi.
We wtorek Białą Kamienicę udostępniono mediom; zwiedziła ją również prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, której do gustu przypadły detale ozdabiające budynek.
"Zbudowanie tak pięknej elewacji to koszty zainwestowane nie w sam budynek, ale w Łódź. Okazuje się, że współcześnie można zrobić coś, co przywraca dawny charakter miasta. Nie wątpię, że ta kamienica stanie się wizerunkiem odbudowy Łodzi. (...) Marzy mi się, aby wszyscy inwestorzy w Łodzi chcieli inwestować nie tylko w kubaturę, ale w wygląd tej kubatury w przestrzeni miasta, bo wtedy wszystkim nam żyłoby się lepiej" - podkreśliła.
Projekt Białej Kamienicy autorstwa prof. Roberta Sobańskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi odwołuje się do historycznego kontekstu architektonicznego fabrykanckiej Łodzi. Biała elewacja budynku jest jednocześnie prosta i ozdobna, bo na całej wysokości kamienicy wykorzystano okrągłe rozety - dopiero po bliższym przyjrzeniu się widać, że ich wzór nieco różni się w zależności od piętra.
"Chcę wierzyć, że ten budynek będzie hołdem dla łódzkiej architektury – połączy klasyczne detale z nowoczesnymi rozwiązaniami. Mam też nadzieję, że projekt wpisze się w rewitalizację tej części miasta, przywracając jej dawny, niepowtarzalny charakter" – zaznaczył prof. Sobański.
Podczas otwarcia swoje prace zaprezentowali studenci, którzy pod opieką Karoliny Stolińskiej z Instytutu Architektury Wnętrz łódzkiej ASP przygotowali kilkanaście projektów wystroju wnętrz. Będą mogli z nich skorzystać przyszli lokatorzy Białej Kamienicy, w której jest 70 mieszkań i dwa lokale użytkowe. We wnętrzach dominuje biel, która kontrastuje z drewnianymi wykończeniami - także w częściach wspólnych, m.in. kilkumetrowe drewniane rozety o wzorze analogicznym do tych na elewacji można zobaczyć po wyjściu z windy na każdym piętrze.
Gdy rozpoczynano inwestycję Yuniversal Development, branżowy portal Expo2029 wskazywał, że jej realizacja będzie miała kluczowe znaczenie dla rewitalizacji tej części Łodzi. Kamienica stoi bowiem w miejscu nierozerwalnie związanym z historią miasta. Ulica Zachodnia powstała w latach 1821–1823, podczas regulacji osady sukienników znanej jako Nowe Miasto. Osada została zaprojektowana na bazie kwadratu, którego kontur wyznaczały właśnie ulice: Zachodnia, Północna, Wschodnia i Południowa.
Nieopodal, przy ul. Cegielnianej (obecnie ul. Więckowskiego i Jaracza) działał Teatr Kabaretowy "Urania", założony przez Teodora Junoda, ojca Eugeniusza Bodo. Na tym skrzyżowaniu mieściła się pierwsza w Łodzi księgarnia, a w pobliżu stała najpiękniejsza w Łodzi Wielka Synagoga, w której ślub z ukochaną Stefanią brał Julian Tuwim i która w czasie okupacji została zrównana z ziemią przez Niemców.
Po wojnie dokonane przez miejskie władze PRL wyburzenia na wiele lat zdewastowały pierzeję ul. Zachodniej. Biała Kamienica, podobnie jak Miejska Biblioteka Secesja, która w kategorii obiektów przebudowanych i rewitalizowanych zdobyła tytuł "Budowy Roku 2023" przyznawany przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, stają się symbolem rewitalizacji tego zakątka Łodzi.
O tym, że w otoczeniu Białej Kamienicy jest jeszcze wiele do zrobienia, mówiła we wtorek prezydent Zdanowska.
"Największe problemy są z nieruchomościami, których właściciele nie chcą podjąć się trudu rewitalizacji kamienic albo wybudowania nowych, a jednocześnie nie mają zamiaru ich sprzedać. Mamy szereg takich sytuacji w centrum. Być może właściciele tych nieruchomości, często odzyskanych po transformacji, czekają na lepszą koniunkturę. Mam nadzieję, że inwestycje takie jak Biała Kamienica będą stanowić dla nich iskrę do działania" - dodała.
PAP/red.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez