Marsz Cieni – cisza, która krzyczy o Katyniu

2025-04-13 12:33:01(ost. akt: 2025-04-13 12:57:11)

Autor zdjęcia: PAP/IPN

Dziś obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Warszawa uczci tę tragiczną rocznicę XVIII Marszem Cieni
Dziś, w 85. rocznicę zbrodni katyńskiej, cała Polska wspomina ofiary jednej z najbardziej tragicznych kart naszej historii. Centralne uroczystości upamiętniające zamordowanych przez NKWD Polaków odbędą się w Warszawie, z udziałem m.in. Federacji Rodzin Katyńskich, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Katyńskiego oraz Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Obchody rozpoczną się o godz. 10.00 mszą świętą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, odprawioną w intencji zamordowanych i ich rodzin. Przed nabożeństwem szef Urzędu ds. Kombatantów Lech Parell wraz z biskupem polowym Wiesławem Lechowiczem złożą kwiaty w Kaplicy Katyńskiej.

W południe przed Epitafium Katyńskim przy Muzeum Katyńskim odbędzie się Apel Pamięci, w którym wezmą udział przedstawiciele władz państwowych, rodzin katyńskich oraz organizacji kombatanckich. Uroczystość będzie połączona ze wspólną modlitwą oraz składaniem wieńców.

Kulminacją obchodów będzie XVIII Katyński Marsz Cieni, który wyruszy o godz. 15.00 spod byłej siedziby Muzeum Wojska Polskiego przy Alejach Jerozolimskich. W wydarzeniu weźmie udział około 350 rekonstruktorów, którzy w milczeniu przejdą przez centrum Warszawy, symbolicznie oddając hołd 22 tysiącom polskich obywateli zamordowanych przez sowieckie NKWD.

W Krakowie prezydent Andrzej Duda złoży wieniec przed Krzyżem Katyńskim, a następnie wygłosi przemówienie dla mediów.

Zbrodnia katyńska to tragiczne następstwo sowieckiej agresji na Polskę, dokonanej 17 września 1939 r. Polscy jeńcy, wśród nich oficerowie, intelektualiści, urzędnicy, nauczyciele oraz duchowni, byli systematycznie mordowani na podstawie rozkazu wydanego 5 marca 1940 r. przez najwyższe władze ZSRR.

Przez kilka tygodni od kwietnia 1940 r. NKWD dokonywało masowych egzekucji w Katyniu, Charkowie, Twerze oraz innych miejscach kaźni na Ukrainie i Białorusi. Łącznie zamordowano około 22 tysiące Polaków.

Marsz Cieni, odbywający się od lat w Warszawie, przypomina dramatyczne losy ofiar zbrodni katyńskiej i jest wyrazem hołdu oraz pamięci dla wszystkich tych, którzy zginęli tylko dlatego, że byli Polakami i stanowili elitę narodu.


red./Niezależna.pl/PAP