Startowali w Igrzyskach Dobrej Woli - teraz mają emerytury
2025-04-01 11:07:33(ost. akt: 2025-04-01 11:10:03)
Po długim oczekiwaniu, 26 polskich sportowców, którzy zdobyli medale na zapomnianych Igrzyskach Dobrej Woli, otrzyma specjalne świadczenia rządowe. To efekt nowelizacji ustawy o sporcie, która wreszcie doceniła ich osiągnięcia
Od 1 kwietnia 2025 roku, polscy medaliści Igrzysk Dobrej Woli będą mogli liczyć na rządowe wsparcie w postaci tzw. emerytury olimpijskiej. Wśród beneficjentów znajdują się znani sportowcy, tacy jak Wanda Panfil (biegaczka), Bartosz Kizierowski (pływak), oraz małżeństwo łyżwiarzy figurowych — Dorota Zagórska-Siudek i Mariusz Siudek. W sumie świadczenia przyznano 26 medalistom, którzy przez lata byli pomijani przez programy wsparcia.
Igrzyska Dobrej Woli zostały zorganizowane przez amerykańskiego magnata medialnego Teda Turnera, by stanowić alternatywę dla politycznych bojkotów olimpijskich. Polscy sportowcy startowali we wszystkich pięciu edycjach igrzysk, zdobywając łącznie 35 medali, w tym 10 złotych, 13 srebrnych i 12 brązowych.
Jednym z najważniejszych momentów, który wpłynął na zmianę przepisów, była decyzja o przyznaniu medalu sztafecie 4x400 m z Brisbane, której zawodnicy po 23 latach odzyskali medal brązowy, z powodu anulowania wyników amerykańskiego zawodnika Antonio Pettigrew, który stosował doping. Zgodnie z nowym prawem, ci sportowcy, którzy przez lata czekali na sprawiedliwość, otrzymają odpowiednie świadczenie, które wynosi prawie 5 tysięcy złotych miesięcznie.
Zgodnie z nowymi przepisami, prawo do emerytury olimpijskiej przysługuje także medalistom paraolimpiad oraz uczestnikom Zawodów Przyjaźń-84. Aktualnie z programu korzysta już 597 osób.
mac.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez