Wezwania do wojska w czasie mobilizacji. Nowy sposób doręczania kart powołania

2025-03-26 08:32:59(ost. akt: 2025-03-26 08:42:46)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: PAP

Ministerstwo Obrony Narodowej określiło nowe procedury doręczania kart powołania do służby wojskowej w sytuacji mobilizacji lub wojny. Zgodnie z rozporządzeniem, wezwania mogą dostarczać nie tylko żołnierze, ale także listonosze i policjanci. Wprowadzono również szczegółowe zasady dotyczące potwierdzania odbioru oraz sankcji za uchylanie się od obowiązku stawiennictwa.

Jak będą dostarczane wezwania?


Rozporządzenie wydane przez Ministerstwo Obrony Narodowej w styczniu 2025 roku reguluje sposób doręczania kart powołania do służby wojskowej w razie mobilizacji i wojny. Zgodnie z dokumentem, wezwania mogą być przekazywane przez żołnierzy, urzędników pocztowych oraz funkcjonariuszy policji. Jeśli adresata nie będzie w domu, informacja o próbie doręczenia zostanie umieszczona w skrzynce pocztowej, na drzwiach mieszkania lub w innym widocznym miejscu przy wejściu do budynku.

Co istotne, lokalne władze – wójtowie oraz burmistrzowie – mają prawo wyznaczyć wojskowe centra rekrutacji (WCR) do realizacji tego zadania.

Bezpieczeństwo i formalności doręczenia


Nowe przepisy wprowadzają mechanizm potwierdzania odbioru kart powołania. Szefowie wojskowych centrów rekrutacji przekazują dokumenty władzom lokalnym, które następnie doręczają je wezwanym osobom po podaniu specjalnego hasła. MON przewiduje, że hasło może być przekazywane różnymi kanałami komunikacji, m.in. telefonicznie, drogą radiową, elektronicznie lub poprzez osobiste doręczenie przez upoważnioną osobę. Odbiorca jest zobowiązany do potwierdzenia przyjęcia hasła w ten sam sposób.

Kary za niestawienie się do służby


Ministerstwo Obrony Narodowej ostrzega, że nieprzestrzeganie obowiązku stawiennictwa w przypadku mobilizacji może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi. Osoby, które zostaną powołane do służby, ale nie zgłoszą się w wyznaczonym terminie i miejscu, mogą zostać skazane na minimum trzy lata pozbawienia wolności. W przypadku celowego uchylania się od obowiązku wojskowego w czasie mobilizacji lub wojny, kara może wynosić co najmniej pięć lat więzienia.

Nowe procedury – skuteczność i konsekwencje


Nowe regulacje mają na celu usprawnienie procesu mobilizacji i zapewnienie, że karty powołania dotrą do adresatów w jak najkrótszym czasie. Jednak wprowadzone przepisy budzą również pytania o ich skuteczność oraz konsekwencje dla osób, które z różnych powodów nie zdążą odebrać wezwania. W obliczu dynamicznej sytuacji geopolitycznej rząd podejmuje kolejne kroki, aby wzmocnić gotowość obronną kraju.

Źródło: Gazeta.pl/Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 17 stycznia 2025 r., Ustawa z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.