Komisja Europejska zadecydowała. Wilki w UE bez ścisłej ochrony
2025-03-08 12:40:37(ost. akt: 2025-03-08 12:43:32)
Komisja Europejska zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią w piątek zaproponowała złagodzenie ochrony wilka w Europie. W załącznikach dyrektywy siedliskowej jego status zmieni się z "ściśle chronionego" na "chroniony", co pozwoli na odstrzał tych zwierząt.
Zmiana ma pozwolić krajom unijnym na odstrzał wilków, choć nadal będą musiały brać pod uwagę wielkość ich populacji.
W piątek weszła w życie zmiana w konwencji berneńskiej, o którą zabiegała Komisja Europejska. Konwencja jest dokumentem Rady Europy, organizacji międzynarodowej z siedzibą w Strasburgu.
Propozycję KE będą musiały zaakceptować jeszcze Parlament Europejski oraz państwa członkowskie w Radzie UE.
KE zaproponowała zmianę w konwencji berneńskiej w grudniu 2023 r. Media łączyły tę propozycję ze stratą, jaką poniosła osobiście szefowa KE Ursula von der Leyen - wilk zabił wcześniej jej kucyka Dolly na farmie w Niemczech.
Konwencję berneńską o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk do tej pory ratyfikowało 51 stron, w tym poszczególne kraje wchodzące w skład Rady Europy, cztery państwa afrykańskie, Białoruś i Unia Europejska. Polska ratyfikowała ją w 1995 r.
Według KE populacja wilków w krajach unijnych znacznie wzrosła w ciągu ostatnich 20 lat. W 23 państwach członkowskich UE żyje ponad 20 tys. zwierząt tego gatunku. Krajami o największej ich liczbie zgodnie z szacunkami z 2021 r. są Włochy (ok. 3 tys.), Rumunia (ok. 2,5-3 tys.), Bułgaria (ok. 2,7 tys.) i Polska (ok. 1,9 tys.).
Ekolodzy wskazują jednak, że populacja wilków w Europie nadal się nie odbudowała, a propozycja KE jest oparta na niepotwierdzonych danych. W grudniu 2023 r. przeciwko poluzowaniu ochrony wilków zaprotestowało 300 organizacji pozarządowych.
Nie wszyscy są za
Organizacja Humane World for Animals Europe ostrzegła, że propozycja Komisji Europejskiej, by złagodzić ochronę wilka w Europie, może osłabić nie tylko ochronę wilka, ale całe prawo chroniące przyrodę w Unii Europejskiej.
Organizacja Humane World for Animals Europe ostrzegła, że propozycja Komisji Europejskiej, by złagodzić ochronę wilka w Europie, może osłabić nie tylko ochronę wilka, ale całe prawo chroniące przyrodę w Unii Europejskiej.
"Obniżenie statusu ochrony wilków w UE nie zwalnia poszczególnych państw członkowskich z odpowiedzialności zapewnienia odpowiedniego poziomu ochrony tego gatunku w przepisach krajowych" - napisała organizacja w komunikacie przesłanym w sobotę PAP.
"Nie oznacza to również, że państwa członkowskie UE powinny zaniechać wysiłków zmierzających do rozwiązywania sytuacji konfliktowych z dużymi drapieżnikami metodami innymi niż odstrzał. Państwa członkowskie są odpowiedzialne nie tylko za zachęcanie rolników do stosowania odpowiednich zabezpieczeń swoich stad przed wilkami, ale także do premiowania hodowców, którzy stosują metody ochrony zwierząt gospodarskich. Przepisy unijne przewidują możliwość wypłaty przez państwa członkowskie pełnych odszkodowań za szkody wyrządzone przez drapieżniki (w tym koszty pośrednie, takie jak rachunki za opiekę weterynaryjną), a także całkowitego zwrotu kosztów poniesionych w związku z wdrożeniem środków ochronnych, np. ogrodzeń elektrycznych czy psów pasterskich. Rolnicy nie zawsze są jednak świadomi możliwości otrzymania wsparcia finansowego" - czytamy.
Wskazano, że priorytetem dla Komisji Europejskiej "powinno być usunięcie biurokratycznych barier w niektórych państwach członkowskich, które prowadzą do opóźnień w wypłacie odszkodowań hodowcom za poniesione straty".
Humane World for Animals Europe zaapelowała, aby Komisja "zachęciła państwa do usprawnienia procedur przyznawania odszkodowań i uruchomienia ścieżki szybkiego wsparcia hodowców". "Może to skutecznie pomóc w rozwiązywaniu konfliktów na linii człowiek – dzikie zwierzęta bez potrzeby sięgania po tak radyklane rozwiązanie, jak odstrzał" - podkreślono.
PAP
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez