Krasnale bez podatku? Nowelizacja ustawy o podatkach lokalnych
2025-02-05 12:08:42(ost. akt: 2025-02-05 12:17:37)
Od stycznia obowiązuje znowelizowana ustawa o podatkach i opłatach lokalnych, której celem jest uproszczenie systemu płatności oraz zwiększenie przejrzystości przepisów. Po fali krytyki i dopracowaniu zapisów, z opłat zwolniono elementy małej architektury, takie jak altany i krasnale ogrodowe. Ostatecznie Ministerstwo Finansów nie objęło podatkiem także przydrożnych krzyży i kapliczek, choć początkowo rozważano taką możliwość.
Pierwotna wersja nowelizacji, zgodnie z zapowiedziami resortu, miała uprościć interpretację przepisów. Po jej publikacji eksperci zauważyli jednak, że mogłaby ona prowadzić do opodatkowania obiektów małej architektury – m.in. fontann, huśtawek czy ogrodowych rzeźb. Na zmiany ostro zareagowały organizacje biznesowe, w tym Business Centre Club i Konfederacja Lewiatan, zarzucając Ministerstwu Finansów działania nakierowane wyłącznie na zwiększenie wpływów fiskalnych.
W odpowiedzi na krytykę resort doprecyzował przepisy, wprowadzając do ustawy katalog budowli zwolnionych z podatku od nieruchomości. Znalazły się w nim m.in. wodotryski, rzeźby (w tym krasnale, nimfy i amorki), pergole, oczka wodne, kaskady, ogrody skalne, grille, a także elementy wyposażenia placów zabaw – piaskownice, huśtawki, ławki i drabinki. Zwolnienie objęło również obiekty małej architektury związane z kultem religijnym.
Nowelizacja precyzuje również definicję budynku i budowli, co ma kluczowe znaczenie dla sposobu naliczania podatków. Zgodnie z nowymi przepisami budynkiem jest obiekt trwale związany z gruntem, wyposażony w instalacje umożliwiające jego użytkowanie zgodnie z przeznaczeniem. Budowlami natomiast są m.in. elektrownie, biogazownie, magazyny energii, piece przemysłowe, oczyszczalnie, a także kolejki linowe, skocznie i wyciągi narciarskie.
Rozwiązano również dylemat dotyczący klasyfikacji silosów. Wcześniej ich status zależał od konstrukcji – mogły być uznawane zarówno za budynki, jak i budowle. Nowe przepisy jasno określają, że silosy przeznaczone do przechowywania materiałów ciekłych lub sypkich, których kluczowym parametrem jest pojemność, są jednoznacznie traktowane jako budowle.
Podatek od nieruchomości pozostaje jednym z kluczowych źródeł dochodów samorządów – rocznie generuje około 30 miliardów złotych, co stanowi niemal połowę wpływów z CIT, czyli podatku dochodowego od osób prawnych.
źródło: Interia / red.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez