Alarmujący spadek liczby jeży w Europie

2024-10-28 23:05:27(ost. akt: 2024-10-28 23:22:52)

Autor zdjęcia: Freepik kuritafsheen77

Jeże, dawniej licznie występujące w całej Europie, stają się coraz rzadsze, a ich populacja spada w alarmującym tempie. Eksperci apelują o działania, które mogłyby pomóc zahamować tę negatywną tendencję.
Intensywna urbanizacja, rozdrobnienie siedlisk i rozwój rolnictwa sprawiły, że jeże tracą bezpieczne miejsca do życia i nie mają dostępu do pożywienia. Wzmożony ruch drogowy prowadzi do licznych wypadków z udziałem tych zwierząt, a stosowanie pestycydów ogranicza populację owadów, którymi jeże się żywią, a także bezpośrednio je truje.

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) umieściła jeże na swojej Czerwonej Liście gatunków „bliskich zagrożenia”, po zanotowaniu spadku ich liczebności o co najmniej 30% w ostatnich dziesięciu latach.

Stowarzyszenie Mammal Society apeluje do właścicieli ogrodów o tworzenie przyjaznych siedlisk dla jeży, np. przez pozostawianie otworów w ogrodzeniach, rezygnację z pestycydów oraz budowanie schronień z drewna. „Spadek liczby jeży nie zaskoczy wielu – ich brak w naszych ogrodach staje się coraz bardziej zauważalny” – mówi Hope Nothhelfer z Mammal Society, dodając, że działania ludzi mogą pomóc jeżom wrócić na nasze podwórka.

Niestety, nie tylko jeże znalazły się w trudnej sytuacji. Liczebność ptaków przybrzeżnych, takich jak sieweczki i biegusy, także spada. Czerwona lista wskazuje także na zagrożenie dla aż 38% gatunków drzew na świecie. Eksperci ostrzegają, że bez wsparcia dla różnorodności biologicznej wiele gatunków może zniknąć na zawsze.


Źródło: The Guardian