Szukał Graala, nosił sukienkę - został bohaterem LGBTQ+

2024-10-14 13:03:27(ost. akt: 2024-10-14 13:28:32)
Król Artur to legendarny heros walijskich legend

Król Artur to legendarny heros walijskich legend

Autor zdjęcia: Freepik

Pewna rada w Walii umieściła króla Artura na osi czasu historii LGBTQ+, ponieważ w folklorze wspomniano, że „nosił kobiece ubrania”.

Walijski władca, znany przede wszystkim z próby odnalezienia Świętego Graala, pojawił się na osi czasu LGBTQ+ rady ze względu na swój ubiór - sukienki. Oś czasu stworzona przez radę Denbighshire dokumentuje kluczowe momenty historii LGBTQ+, w tym - od niedawna - władcę Walii.

Włączenie w poczet "bohaterów" społeczności LGBT legendarnego walijskiego władcy, znanego przede wszystkim z próby odnalezienia Świętego Graala, stanowiło część misji rady polegającej na celebrowaniu „lokalnych historii związanych z orientacją seksualną i tożsamością gatunkową”. Ta z kolei inicjatywa stanowiła część zleconych przez rząd Walii obowiązkowych szkoleń na temat języka i historii LGBTQ+ dla lokalnych bibliotek, muzeów i archiwów.

Zaledwie w zeszłym miesiącu walijscy bibliotekarze otrzymali polecenie, aby unikali organizowania spotkań w „rasistowskich” budynkach w ramach walki z kolonializmem. Poprzednie walijskie wytyczne wskazywały na szereg znanych miejsc (w tym pomniki) związanych z niewolnictwem i imperium, w tym admirała Nelsona, Francisa Drake’a i księcia Wellingtona. Wskazówki te, opracowane przez ekspertów w dziedzinie dekolonizacji, pojawiają się w wytycznych dotyczących szkolenia bibliotekarzy w Walii. Teraz oś czasu LGBTQ+ została stworzona, aby zwiększyć „świadomość i zrozumienie” społeczności w całej Walii

Najwcześniejsze wzmianki o królu Arturze pochodzą z czasów, w których przedstawiano go jako odnoszącego sukcesy „dux bellorum”, czyli wodza wojennego. W legendarnym Mabingionie nie poruszano tematu płciowości Króla Artura.

„Plan działania” ma na celu zniesienie nierówności w kwestiach związanych z osobami LGBTQ+. W dokumencie stwierdzono „Historia, kultura i dziedzictwo walijskiego środowiska LGBTQ+ wpłynęły na naszą spuściznę i doświadczenia jako narodu, a te historie muszą zostać opowiedziane”.


Hałabała || na podst. Daily Mail; BBC