Gdzie jest teraz "niż genueński"?

2024-09-15 07:30:44(ost. akt: 2024-09-15 07:35:09)

Autor zdjęcia: PAP

Od kilkunastu godzin centrum ośrodka niskiego ciśnienia (“niżu genueńskiego”), znajduje się w rejonie Polski południowej. Wędrówka ośrodka niskiego ciśnienia została zablokowana w wyniku oddziaływania rozległych układów wyżowych na zachodzie i północnym wschodzie kontynentu.
Komunikat IMGW-PIB o aktualnej i prognozowanej sytuacji synoptycznej i hydrologicznej

Obserwujemy występowanie zwiększonego gradientu barycznego nad południowo-zachodnią częścią Polski, co przyczynia się do występowania silnego wiatru z kierunków północnych. W kolejnych godzinach niż zacznie się powoli przemieszczać się w kierunku zachodnim nad obszar Polski południowo-zachodniej.

Minionej doby, strefa opadów atmosferycznych obejmowała rozległy obszar południowej Polski. Najwięcej opadów wystąpiło w południowej części woj. dolnośląskiego, opolskiego i woj. śląskim, gdzie sumy dobowe przekraczające 130 mm zostały odnotowane łącznie na 16 stacjach. Na wielu stacjach odnotowano rekordowe sumy dobowego opadu. Najwyższą wartość odnotowano na stacji Kamienica (214,5 mm). Warto zaznaczyć, że zmierzone sumy opadów za 12 h wynosiły na wybranych stacjach ponad 100 mm. Pomiary ze stacji i dane z modelu RainGRS wskazują, że dobowe sumy przekraczające 60 mm dotyczyły znacznych obszarów woj. opolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego.

W niedzielę zachmurzenie duże i całkowite, na północnym wschodzie i wschodzie większe przejaśnienia. Opady deszczu, na południu kraju okresami o natężeniu silnym, na Dolnym Śląsku przejściowo nawalnym! Na południu, wschodzie i w centrum kraju miejscami burze. Największe sumy opadów prognozowane są w na Dolnym Śląsku a zwłaszcza w Sudetach do 45 mm; w województwie opolskim i śląskim do 35 mm. W szczytowych partiach Tatr opady deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 13°C na Dolnym Śląsku, około 20°C w centrum, do 25°C na Podlasiu; w kotlinach sudeckich miejscami około 10°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 65 km/h, na Opolszczyźnie i Przedgórzu Sudeckim do 75 km/h, z kierunków północnych, tylko na wschodzie kraju z kierunków wschodnich. W szczytowych partiach Sudetów porywy wiatru do 110 km/h. Podczas burz porywy wiatru do 70 km/h.

Prognozowana sytuacja meteorologiczna

15.09.2024 19:30 - 19:30 16.09.2024 (Niedziela/Poniedziałek)

W nocy zachmurzenie duże i całkowite, większe przejaśnienia jedynie na północnym wschodzie. Miejscami opady deszczu, najintensywniejsze na południu kraju. Na wschodzie i południu możliwe burze. Prognozowana wysokość opadów na południu Polski od 20 mm do 35 mm, w centrum około 10 mm. Na południowym wschodzie lokalne mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od 13°C do 16°C, w obszarach podgórskich od 8°C do 11°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodzie okresami porywisty, na zachodzie i w centrum z kierunków północnych, na wschodzie z kierunków wschodnich. Wiatr w górach w porywach do 60 km/h. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 65 km/h.

W dzień na zachodzie i południu zachmurzenie duże, na pozostałym obszarze umiarkowane, tylko na krańcach północno wschodnich małe. Na południu i miejscami na zachodzie kraju przelotne opady deszczu. Prognozowana wysokość opadów do 15 mm na Dolnym Śląsku i Podkarpaciu i do 25 mm na południu Śląska i Małopolski. W górach możliwe burze. Temperatura maksymalna na południu, południowym zachodzie i na wybrzeżu od 17°C do 21°C, na pozostałym obszarze kraju od 21°C do 26°C; w obszarach podgórskich i na przedgórzu od 13°C do 17°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, na wybrzeżu okresami dość silny i w porywach do 55 km/h, na zachodzie i w centrum z kierunków północnych, na wschodzie z kierunków wschodnich. Wiatr w górach w porywach do 70 km/h.

Stan alarmowy został przekroczony na 53 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry, maksymalnie o 222 cm na stacji Dunino na rzece Kaczawa i na 6 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Wisły, maksymalnie o 56 cm w Pszczynie na rzece Pszczynka.

Stan ostrzegawczy został przekroczony na 25 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry, 5 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Wisły, jednej stacji hydrologicznej w dorzeczu Łaby, 1 stacji hydrologicznej w dorzeczu rzek Przymorza i 2 stacjach hydrologicznych morskich.

Największe wzrosty notowane są w zlewniach lewostronnych dopływów górnej i środkowej Odry oraz w zlewni Małej Wisły. Na stacji Olza na Odrze wzrost wyniósł 287 cm.

Aktualnie wydane ostrzeżenia meteorologiczne

Ostrzeżenie 1, 2 i 3 stopnia dotyczące intensywnych opadów deszczu – woj. dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie, częściowo łódzkie i wielkopolskie.
Ostrzeżenie 1 stopnia dotyczące silnego wiatru – woj. śląskie, opolskie oraz częściowo dolnośląskie, wielkopolskie i łódzkie.
Ostrzeżenie 1, 2, 3 stopnia dotyczące silnego deszczu z burzami – woj. podkarpackie, świętokrzyskie, lubelskie częściowo mazowieckie i łódzkie.
Ostrzeżenie 1, 2 stopnia dotyczące burz – część woj. podlaskiego i mazowieckiego.

Aktualnie wydane ostrzeżenia hydrologiczne
Obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne przed wezbraniami 1, 2 i 3 stopnia dla województw: lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, lubelskiego i świętokrzyskiego.

IMGW/red.