Ponad 20 interwencji strażaków w związku z intensywnymi opadami
2024-09-13 20:49:40(ost. akt: 2024-09-13 20:50:28)
Ponad 20 zdarzeń związanych z intensywnym deszczem odnotowali do piątkowego popołudnia wielkopolscy strażacy. Służby wojewody wielkopolskiego poinformowały, że dla dużej części województwa odwołane zostało ostrzeżenie drugiego stopnia o opadach.
W związku z sytuacją pogodową KW PSP Poznań odnotowała 22 interwencje, z czego 13 to lokalne podtopienia. Strażacy wspomagają również mieszkańców w napełnianiu worków oraz w ich dystrybucji do miejsc wymagających zabezpieczenia.
Cały czas obowiązuje ostrzeżenie trzeciego stopnia o intensywnym deszczu dla powiatu kępińskiego.
Ostrzeżenie drugiego stopnia zostało odwołane dla 20 powiatów: gnieźnieńskiego, gostyńskiego, jarocińskiego, kaliskiego i Kalisza, kolskiego, konińskiego i Konina, krotoszyńskiego, leszczyńskiego i Leszna, ostrowskiego, ostrzeszowskiego, pleszewskiego, rawickiego, słupeckiego, średzkiego, śremskiego, tureckiego i wrzesińskiego. Służby wojewody podały, że w tej części regionu sytuacja jest stabilna i pod kontrolą; nie ma bezpośredniego zagrożenia i należy śledzić komunikaty IMGW oraz służb.
"Zasoby z wojewódzkiego magazynu przeciwpowodziowego zostały przetransportowane na południe województwa wielkopolskiego. Zapasy worków, folii i geowłókniny będą mogły zostać użyte przez samorządy do wzmacniania wałów, tak aby w zależności od rozwoju sytuacji, można było natychmiast użyć ich w działaniach przeciwpowodziowych" – podało biuro prasowe Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.
Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk wystosowała wniosek do szefa MON o wsparcie administracji publicznej siłami i środkami Sił Zbrojnych RP.
"Powołany zostanie wojskowy zespół zadaniowy, a jutro 50 żołnierzy 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej wraz z samochodami ciężarowo-terenowymi uda się na południe Wielkopolski, gdzie będą wspierać samorządy oraz ich mieszkańców w działaniach prewencyjnych i przygotowaniach do zabezpieczenia obszarów objętych ostrzeżeniem" – podały służby wojewody.
Według danych z IMGW w Poznaniu, Lesznie i Wrocławiu odnotowano przekroczenie stanu alarmowego (120 cm) na rzece Barycz w Odolanowie, gdzie stan wody wynosi 137 cm, z kolei na rzece Swędrnia w Dębem odnotowano przekroczenia stanu ostrzegawczego (220 cm), gdzie stan wody wynosi 226 cm.
Służby wojewody podały też, że na Warcie do zbiornika Poraj i dalej do Jeziorska odnotowano kilkucentymetrowe wahania w strefie stanów niskich. Na dopływach tego odcinka Warty stany wody utrzymują się w strefie niskich i średnich: przeważnie stabilne bądź z niewielkim wzrostem albo wahaniami.
Na Warcie poniżej zbiornika Jeziorsko stany wody układają się w strefie niskich: na całej długości przeważnie stabilne, lokalnie kilkucentymetrowy wzrost bądź wahania. Na dopływach stany wody układają się głównie w strefie niskich albo średnich. W zlewni Prosny notuje się stany średnie lub niskie, na górnej Prośnie (Gorzów Śląski) i dopływach: Swędrni (Dębe) oraz Ołoboku (Ołobok) w wysokich: niemal w całej zlewni utrzymuje się tendencja wzrostowa stanów wody.
Biuro prasowe WUW podało też, że obiekty hydrotechniczne w administracji Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu są przygotowane, a zbiorniki dysponują pojemnością rezerwy powodziowej. Pracownicy RZGW Poznań i RZGW Wrocław stale monitorują rzeki przepływające przez województwo wielkopolskie.
PAP/red.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez