Chińska odpowiedź na kryzys demograficzny jest drastyczna!
2024-09-13 13:00:15(ost. akt: 2024-09-13 12:33:30)
Chiny podjęły historyczną decyzję o podwyższeniu wieku emerytalnego – pierwszy raz od lat 50. XX wieku. Reformy uderzą szczególnie w kobiety pracujące fizycznie, które będą musiały pracować pięć lat dłużej.
Jak donosi agencja Reuters, zmiana ta jest kluczowa z powodu gwałtownego starzenia się społeczeństwa. Średnia długość życia w Chinach wzrosła o prawie 35 lat na przestrzeni ostatnich sześciu dekad, osiągając obecnie 78 lat. W ciągu kolejnych dwudziestu lat liczba ta jeszcze wzrośnie, co stawia ogromne wyzwania przed chińskim systemem emerytalnym.
Problem, z którym mierzą się Chiny, nie jest unikalny. Polska stoi przed podobnymi wyzwaniami demograficznymi.
Chińskie zmiany na horyzoncie
Od 1 stycznia 2025 roku wiek emerytalny w Chinach wzrośnie – dla mężczyzn z 60 do 63 lat, a dla kobiet z 55 do 58 lat. Najbardziej odczują to kobiety wykonujące prace fizyczne, które przejdą na emeryturę w wieku 55 lat zamiast dotychczasowych 50. Reforma ta będzie wprowadzana stopniowo przez najbliższe 15 lat, a jej celem jest nie tylko złagodzenie presji na chińskie budżety emerytalne, ale również zwiększenie aktywności zawodowej w starzejącym się społeczeństwie.
Ekspertka Xiujian Peng z Centrum Studiów Politycznych na Uniwersytecie Wiktorii w Australii podkreśla, że bez podjęcia takich działań chińska gospodarka może odczuć poważne skutki związane z kurczącą się siłą roboczą i spadającą liczbą ludności.
Polska – demografia na rozdrożu
Podobny scenariusz może czekać Polskę. Dyskusje o wieku emerytalnym pojawiają się coraz częściej. W Polsce wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn różni się, co wyróżnia nas na tle innych krajów europejskich. Wraz z coraz starszym społeczeństwem i spadającą liczbą urodzeń, presja na budżet emerytalny w Polsce rośnie. Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej, zauważyła, że Polska jest jednym z zaledwie dwóch krajów w Europie, gdzie obowiązuje taka różnica wieku emerytalnego między płciami. Co więcej, wiek emerytalny kobiet w Polsce jest najniższy na kontynencie.
Pełczyńska-Nałęcz podkreślała w jednym z wywiadów, że podniesienie wieku emerytalnego nie jest wykluczone, choć zaznaczyła również, że konieczne są zmiany, które sprawią, że praca do późniejszego wieku będzie bardziej opłacalna dla seniorów, zwłaszcza kobiet. Kilka dni po tych wypowiedziach jednak wycofała się z sugestii o podwyżce, podkreślając, że obecnie nikt nie planuje takiego ruchu.
Polityczne realia
Podwyżka wieku emerytalnego to temat drażliwy w polskiej polityce. Donald Tusk, lider opozycji, już raz stracił poparcie przez decyzję o podniesieniu wieku emerytalnego, co skutecznie zniechęca obecnych polityków do podobnych kroków. Oskar Sobolewski, ekspert ds. emerytur, przewiduje, że podniesienie wieku emerytalnego to kwestia czasu, choć raczej nie tej ani nawet następnej kadencji Sejmu. Czy Polska pójdzie w ślady Chin?
źrodło: businessinsider.com.pl
bm
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez