Wadliwy system pozwolił na tragedię: Dochodzenie w sprawie seryjnych morderstw

2024-09-12 15:07:06(ost. akt: 2024-09-12 15:50:15)

Autor zdjęcia: pixabay

Trwa publiczne dochodzenie, które bada, w jaki sposób mogło dojść do serii morderstw na oddziale neonatologicznym brytyjskiego szpitala w Chester, gdzie pielęgniarka Lucy Letby zamordowała kilkoro dzieci na przestrzeni dwóch lat (2015-2016).

Letby została odsunięta od swoich obowiązków w lipcu 2016 r. dzięki interwencji starszych pediatrów, którzy zgłosili poważne wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa pacjentów. Mimo to, w 2017 roku pielęgniarka złożyła skargę na swoje odsunięcie i wkrótce mogła wrócić do pracy. Jak ujawniono podczas dochodzenia, tylko dzięki uporowi lekarzy jej powrót został zablokowany.

Inspektorzy brytyjskiej Komisji ds. Jakości Opieki (CQC), którzy przeprowadzali inspekcję szpitala w 2016 r., nie dostrzegli poważnych zagrożeń, mimo że pracownicy zgłaszali obawy o bezpieczeństwo pacjentów, a dochodzenie ujawniło, że Letby próbowała zamordować jedno z dzieci w czasie inspekcji. Mało tego, młodsi lekarza nazwali Letby „Siostrą Śmierci” już w 2016, dwa lata przed jej aresztowaniem, co zostało zgłoszone policji dopiero osiem miesięcy później.

Śledztwo wskazało także na poważne braki w zarządzaniu szpitalem. Kierownictwo szpitala początkowo traktowało wzrost śmiertelności na oddziale jako zagrożenie dla reputacji, a nie dla życia dzieci. Zmiany w rejestrze ryzyka wprowadzono dopiero w lipcu 2016 roku, pół roku po tym, jak odkryto nadmierną liczbę zgonów noworodków.

Publiczne dochodzenie prowadzone przez Lady Justice Thirlwall ma na celu zbadanie przyczyn tych wydarzeń i odpowiedzialności osób zarządzających szpitalem, a także działań regulatorów, które nie zapobiegły tragedii. Letby została skazana w 2023 i 2024 na 15 dożywotnich wyroków za zamordowanie siedmiu dzieci i usiłowanie zabójstwa kolejnych siedmiu.

Źródło: Independent