Dominika Kulczyk kupiła dom Marii Skłodowskiej-Curie

2024-09-09 10:46:03(ost. akt: 2024-09-09 10:51:33)

Autor zdjęcia: PAP/Leszek Szymański

Dominika Kulczyk kupiła dom Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem i ma jasny plan dotyczący tej nieruchomości. Zamierza stworzyć tam Dom Siostrzeństwa, w którym będą przyznawane nagrody dla wybitnych kobiet, idących w ślady polskiej noblistki.
Dom Marii Skłodowskiej-Curie, ważny dla historii polskiej nauki, był zagrożony utratą, gdyż potencjalnymi nabywcami byli zagraniczni inwestorzy zainteresowani jedynie jego wartością mieszkalną.

Ostatecznie budynek zakupiła Dominika Kulczyk, która planuje stworzyć tam Dom Siostrzeństwa – miejsce spotkań i pracy wybitnych kobiet z Europy. Po rewaloryzacji, planowanej na 2025 rok, w domu będą przyznawane nagrody dla kobiet kontynuujących dzieło Skłodowskiej-Curie.

Kulczyk podkreśla, że to miejsce ma służyć nauce i kulturze, upamiętniając dziedzictwo noblistki.

Dom Siostrzeństwa, planowany w domu Marii Skłodowskiej-Curie, rozszerzy działalność Siostrzeństwa Polsko-Ukraińskiego – projektu wspierającego kobiety z Polski i Ukrainy, zapoczątkowanego przez Kulczyk Foundation. Inicjatywa, w której uczestniczą m.in. Iryna Deszczyca, Agnieszka Holland, Olga Tokarczuk i Oksana Zabużko, obecnie przyznaje granty w ramach programu "Cześć Dziewczyny!" na wsparcie kobiet z Ukrainy i ich dzieci.

Maria Skłodowska-Curie, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla, była pionierką w dziedzinie nauki, a Dom Siostrzeństwa ma na celu upamiętnienie jej osiągnięć i jednoczenie wybitnych kobiet.

Dom Marii Skłodowskiej-Curie, zakupiony przez Dominikę Kulczyk, znajduje się w Saint-Remy-les-Chevreuse, około 15 km od Wersalu. Otoczona lasami, rzeką L'Yvette i malowniczymi jeziorami miejscowość ma dogodne połączenie z Paryżem dzięki bliskiej stacji kolejki RER. Zbudowany około 1890 roku dom ma 120 m² powierzchni oraz ogród o powierzchni 900 m², w którym znajduje się zabytkowy gołębnik. Budynek, wpisany na listę francuskich zabytków historycznych, zachował oryginalne elementy wystroju.


Źródło: wp.pl/Kulczyk Foundation