Polska się powiększa – na Bałtyku powstaje nowa wyspa

2024-08-19 10:16:19(ost. akt: 2024-08-19 10:20:32)

Autor zdjęcia: pixabay

Na Morzu Bałtyckim powstaje nowa wyspa. Sztucznie usypywany ląd zbliża się do ukończenia i otrzymał już swoją nazwę. W sieci pojawiły się nowe zdjęcia i nagrania Wyspy Estyjskiej z lotu ptaka, które zachwyciły tysiące internautów.
Mierzeja Wiślana, obok Mierzei Helskiej, to jeden z dwóch półwyspów Polski nad Morzem Bałtyckim. W 2022 roku otwarto tutaj kanał, który łączy Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, skracając i upraszczając morski szlak.

Utworzenie kanału doprowadziło do powstania sztucznej Wyspy Estyjskiej, która zbliża się do ukończenia. Niedawno pojawiły się nowe zdjęcia wyspy z lotu ptaka, które zachwyciły internautów. Fotografią, którą udostępnił artysta działający pod nazwą B_a_ł_t_y_k, uchwycono wyspę w kształcie okręgu, przypominającą rajski atol. Na wyspie wciąż trwają prace, co widać po obecności ciężkiego sprzętu.

Fot. FB

Post fotografa na Facebooku, przedstawiający sztuczną Wyspę Estyjską na Bałtyku, wzbudził ogromne zainteresowanie. W komentarzach pojawiły się pytania o ten nowy obiekt, a także pozytywne reakcje, takie jak „Niezwykłe ujęcie” i „Rośnie jak na drożdżach”.

Wyspa Estyjska, która zaczęła powstawać w 2019 roku w wyniku budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną, jest sztuczną wyspą. Jej nazwa jest tymczasowa i nieoficjalna – aby uzyskać status pełnoprawnej wyspy, musiałaby zostać zatwierdzona przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jest to wyspa refulacyjna, stworzona przez osadzenie piasku z dna morza, który został przetransportowany i uformowany przez maszyny budowlane.

Wyspa Estyjska, o powierzchni 180-200 ha, jest budowana w formie elipsy o długości osi 1932 m i 1192 m oraz obwodzie 4,9 km. Stalowe ścianki szczelne wyznaczające kształt wyspy zostały umieszczone na Zalewie Wiślanym we wrześniu 2020 roku. Wyspa ma wysokość 2-3 m n.p.m. i jest wypełniana ziemią z budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną. Ma pełnić rolę siedliska dla ptaków i roślinności, a także rekompensować straty środowiskowe wynikające z inwestycji. Znajduje się w centralnej części Zalewu, około 2,5 km od brzegu mierzei i 4 km od kanału żeglugowego.

Nazwa Wyspa Estyjska została wybrana w konkursie ogłoszonym przez ówczesnego ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka. Spośród pięciu najlepszych propozycji wyłonionych w pierwszym etapie konkursu, ogólnopolskie głosowanie wyłoniło nazwę, która nawiązuje do średniowiecznej nazwy Zalewu Wiślanego – Estmere. Nazwa ta pochodzi z relacji IX-wiecznego podróżnika Wulfstana i oznacza „Zalew Estów”.



Źródło: onet.pl