Ludwig van Beethoven zatruty ołowiem? Badania naukowców rzucają nowe światło na jego śmierć

2024-08-11 09:13:47(ost. akt: 2024-08-11 09:23:55)
„Ludwig van Beethoven zaczął doświadczać utraty słuchu w wieku 20 lat i ogłuchł w wieku lat 30, ale to nie powstrzymało go przed skomponowaniem niektórych ze swoich największych dzieł. Jednak życzeniem kompozytora było, aby jego problemy zdrowotne zostały przeanalizowane i przekazane opinii publicznej. Naukowcy zsekwencjonowali genom Beethovena z kosmyków jego włosów i teraz są o krok bliżej do zrozumienia tajemniczych dolegliwości geniusza” - podaje CNN.
Zatrucie ołowiem mogło być przyczyną dolegliwości Ludwiga van Beethovena, w tym głuchoty. Wskazują na to nowe badania naukowców, którzy wykryli w uwierzytelnionych kosmykach włosów Ludwiga van Beethovena znacznie podwyższony poziom ołowiu.

Oprócz utraty słuchu, słynny kompozytor przez całe życie cierpiał na nawracające dolegliwości żołądkowo-jelitowe, doświadczył dwóch ataków żółtaczki i zmagał się z poważną chorobą wątroby.

Cierpienie i muzyka


Ujawnienie czynników, które doprowadziły do śmierci Beethovena z powodu chorób nerek i wątroby, może również rzucić światło na to, jak kompozytor przekształcił swój ból w muzykę.

Ludzie mówią: ‘Muzyka to muzyka, po co nam wiedzieć o tych wszystkich rzeczach?’. Ale w życiu Beethovena istnieje związek między jego cierpieniem a muzyką — powiedział William Meredith, badacz włosów Beethovena.

Oprócz wysokiego stężenia ołowiu, najnowsze odkrycia wykazały, że arsen i rtęć pozostają uwięzione w pasmach kompozytora prawie 200 lat po jego śmierci. Spostrzeżenia te mogą zapewnić nowe spojrzenie nie tylko na zrozumienie przewlekłych dolegliwości zdrowotnych Beethovena, ale także na skomplikowane niuanse jego życia jako kompozytora.

CNN/ wPolityce.pl