Kraków/ O zmierzchu na Wawelu będzie można usłyszeć Beethovena, Vivaldiego i Chopina

2024-07-25 14:33:04(ost. akt: 2024-07-25 14:34:30)

Autor zdjęcia: PAP

Muzykę Vivaldiego, Chopina, Bacha będzie można usłyszeć w dwa pierwsze weekendy sierpnia na dziedzińcach Zamku Królewskiego na Wawelu. Festiwal Wawel o Zmierzchu zwieńczy wykonanie IX Symfonii Ludwiga van Beethovena pod batutą Antoniego Wita w 20. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Festiwal zainaugurują występy kameralne na Dziedzińcu Batorego, gdzie w pierwszym tygodniu - 2, 3 i 4 sierpnia - zabrzmi przede wszystkim muzyka polska. Monika Korybalska (mezzosopran) i Dmytro Holovenko (gitara) przedstawią pieśni polskie w opracowaniu na głos i gitarę, wystąpią również pianistka Mariola Cieniawa i sopranistka Katarzyna Oleś-Blacha słynące z interpretacji utworów takich kompozytorów, jak Chopin, Szymanowski czy Penderecki. W programie jest również koncert z utworami Władysława Żeleńskiego, Georges'a Bizeta, Camille'a Sainta-Saensa i Gabriela Faure.

"Najpiękniejsze jest to, kiedy po koncertach przychodzą słuchacze i mówią, że kontemplacja dźwięków w tego typu miejscach jest czymś wyjątkowym, daje to, co we współczesnej humanistyce określa się doświadczeniem" - podkreśliła podczas konferencji prasowej na Wawelu dyrektor artystyczna festiwalu Małgorzata Janicka-Słysz.

Drugi tydzień wydarzenia otworzy na Wawelu maraton występów młodych pianistów. "Można sobie wyobrazić turystów z Polski i zagranicy, którzy w trakcie trwania festiwalu będą odwiedzać to miejsce, wejdą na dziedziniec arkadowy i ku ich zdziwieniu ukażą się im młodzi artyści wykonujący tam swoje utwory – to właśnie maraton młodych pianistów, wydarzenie w pełni dostępne i bezpłatne" - zapowiedziała zaplanowany na 9 sierpnia koncert rzeczniczka ZKnW Urszula Wolak-Dudek. Wystąpią wtedy Juliusz Łukasik, Lelin Qi i Dominik Gilewski, którzy zagrają utwory Fryderyka Chopina.

Tego samego dnia wieczorem na Wawelu będzie można usłyszeć "Pory roku" Antonio Vivaldiego z improwizacjami jazzowymi. "To arcydzieło muzyki baroku zakładało improwizacyjny charakter; kultura włoska była przyzwyczajona do tego, że zostawia się szeroki margines na wyobraźnię artysty i improwizowanie" - zwróciła uwagę Janicka-Słysz.

Organizatorzy festiwalu zauważają, że jednym z najmocniejszych punktów tegorocznego programu będzie IX Symfonia Ludwiga van Beethovena, która zabrzmi na dziedzińcu arkadowym 11 sierpnia o godz. 20. Koncert poprowadzi maestro Antoni Wit. Słynny utwór był już grany na Wawelu dwie dekady temu w ramach obchodów przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. "Wówczas, celebrując tę wielką uroczystość na Wzgórzu Wawelskim, została odegrana IX Symfonia Beethovena. Chcieliśmy powtórzyć to wydarzenie w przypadającą w tym roku 20. rocznicę" - podkreślił dyrektor ZKnW Andrzej Betlej.

"To, co będzie wyjątkowego w wykonaniu symfonii, to to, że +Odę do radości+ Friedricha Schillera zaśpiewamy po polsku, w przekładzie Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego" - zaznaczyła Janicka-Słysz. Zwróciła uwagę, że wykonają je młodzi śpiewacy, ponieważ organizatorom zależy, by to młodzi przekazali przesłanie płynące z tego symbolicznego dzieła, będącego reprezentacją idei dialogu.

17. Letni Festiwal Muzyczny "Wawel o Zmierzchu" potrwa od 2 do 11 sierpnia. Koncerty będą się odbywać w piątki, soboty i niedziele.(PAP)