Roczny budżet Sejmu nigdy nie był tak wysoki. Hołownia już planuje nowe wydatki

2024-07-23 10:34:38(ost. akt: 2024-07-23 10:48:20)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: PAP

W 2025 roku utrzymanie Sejmu ma kosztować podatników 849,6 miliona złotych, jak wynika z projektu budżetu Kancelarii Sejmu, opracowanego przez służby podległe marszałkowi Szymonowi Hołowni.
Do dokumentu dotarła "Rzeczpospolita", zauważając, że koszty utrzymania niższej izby parlamentu i jej członków nigdy wcześniej nie były tak wysokie. Przypomniano, że przed dojściem do władzy PiS budżet Kancelarii Sejmu nie przekraczał pół miliarda złotych. W 2023 roku wyniósł już 683,2 miliona złotych, a w roku bieżącym – 765,3 miliona złotych. W przyszłym roku wydatki mają wzrosnąć o kolejne 84,3 miliona złotych.

Projekt budżetu wskazuje, że niektóre przyczyny wzrostu wydatków są niezależne od Sejmu. Kancelaria zamierza zrealizować planowane dla całej budżetówki podniesienie płac o 4,1%, co – jak podkreśla "Rzeczpospolita" – w rzeczywistości jest jedynie urealnieniem pensji o inflację.

Podniesienie płac nie obejmie posłów, ale kancelaria planuje zwiększyć o 4,1% wydatki na prowadzenie biur klubów i kół w Sejmie oraz ryczałty na biura posłów w terenie, co pozwoli na podniesienie pensji pracujących tam osób. Kancelaria chce również, aby każdy klub otrzymał środki na zatrudnienie nowego pracownika do oceny skutków regulacji projektów ustaw, zgodnie z procedowaną nowelizacją regulaminu Sejmu.

Kolejną przyczyną zwiększenia budżetu jest prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej w pierwszej połowie 2025 roku, która ma kosztować 8,3 miliona złotych. Dodatkowo, nakłady na wydatki bieżące mają wzrosnąć o 25,3 miliona złotych, czyli o 23,4%, z czego 12,3 miliona złotych przeznaczone zostanie na kontynuację remontu elewacji budynków.

Znaczną podwyżkę przewidziano również w paragrafie dotyczącym zakupu sprzętu dla Straży Marszałkowskiej, który wyniesie prawie 1,2 miliona złotych, co stanowi wzrost o 37% w porównaniu do bieżącego roku. Środki te przeznaczone zostaną na zakup m.in. broni i amunicji, radiostacji cyfrowych, taserów z kartridżami oraz środków przymusu bezpośredniego.

Na przyszły rok Kancelaria zaplanowała również zakup samochodów za 2,1 miliona złotych, w tym autobusu, oraz przeznaczenie 6,5 miliona złotych na wzniesienie budynku do kontroli biochemicznej przesyłek. Kancelaria podkreśla, że w przyszłym roku ma się odbyć wdrożenie ważnych systemów, takich jak elektroniczne zarządzanie dokumentacją.

źródło: Rzeczpospolita, PAP, niezalezna.pl